Öğrencilerin sınav başarısını düşüren teknolojik oyunlar

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter

Bilgisayar oyunları, özellikle de hızlı tempolu ve aksiyon dolu olanları, günümüzde pek çok öğrencinin zamanını aldığı bir aktivite haline gelmiştir. Ancak bu alışkanlığın sınav başarılarına olan olumsuz etkisi ihmal edilemez. Hızlı tempolu oyunların sürekli olarak değişen ve uyarıcı ortamı, öğrencilerin sınavlarda hata yapmasına neden olabilir ve dikkat süresini kısaltabilir.

Ayrıca, oyun oynama alışkanlığı, öğrencilerin diğer aktivitelere olan odaklanma seviyelerini düşürebilir. Kitap okuma veya soru çözme gibi görevlerde, hızlı tempolu oyunların sunduğu sürekli değişen ve uyarıcı ortam yoktur. Bu da öğrencilerin bu tür aktivitelere odaklanmalarını zorlaştırır.

Ancak doğru alışkanlıkların öğretilmesiyle, öğrencilerin sınav başarılarının artırılması mümkündür. Düzenli ders çalışma saatleri, kitap okuma alışkanlığı ve fiziksel aktiviteler, öğrencilerin dikkatini artıracak ve sınav başarılarını olumlu yönde etkileyecektir. Ayrıca, oyun oynamalarının sınırlandırılması ve daha fazla etkileşimli aktivitelere yönlendirilmesi de faydalı olabilir.

Ebeveynlerin ve öğretmenlerin, öğrencilerin doğru alışkanlıkları öğrenmelerine yardımcı olmaları önemlidir. Unutmayalım ki, öğrencilerin başarısı doğru alışkanlıklarla oluşur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Çocuk ve Ödül

Anne- babaların ve eğitimcilerin çocukları eğitirken kullandığı yöntemlerden biri ödüldür.  Ödül iyi bir şey gibi gözükse de doğru kullanılmadığında çocuklara zarar verebilmektedir. Bu nedenle ebeveynler

Lisede Pelikan’ı Tercih Eden Çıtayı Yükseltiyor

Lise eğitimi için Özel Pelikan’ı tercih eden öğrenciler çıtayı yükseltti. LGS’de elde ettikleri yüzdelik dilim ile YKS 2022’de yerleştiği sıralama karşılaştırıldığında Pelikan Fen ve Anadolu