Müzik Kulübü

Müzik, yaşamın bir parçası değil kendisidir. Yani “Hayat Müziktir.” Müzik ile alakası olan tek varlık, insandır. Müziksiz bir hayat da zaten mevcut değildir.

Pelikan Koleji Müzik Kulübü, öğrencilerimizin hayal gücünü geliştirerek ritim duyguları içerisinde hareket etmelerini sağlar. Öğrencilerimiz müzik dünyasının derinliklerine inme noktasında oldukça heyecanlı ve meraklı bireylerdir. Bu nedenle kulübümüz müzik repertuarı ve ilgi çekici eğitim içerikleri ile birlikte onlara uygun müzik ortamını sağlar ve enstrüman konusunda çeşitlilik sunar. Bu tip eğitimlerle müziğin dinamizmini fiziksel, ruhsal ve mental yapıları ile birleştirirken öğrencilerimizin müzik duyularını uyarır. Kulüp yılın belli dönemlerinde etkinlik düzenleyerek bu etkinlikte öğrencilerin aktif görev almalarını sağlar. Pelikan Kolejinde erken yaştan itibaren müzik eğitimine önem verilir ve her öğrencinin en az bir enstrüman öğrenmesi amaçlanır.

Müzik kulübümüz, sağlam bir temelle oluşturulmuş müzik eğitimi sayesinde öğrencilerimizin başarılı performanslar sergilemelerini hedefler. Öğrencilerimize enstrüman çalma zevkini aşılayarak bireysel çalgı seviyelerini de geliştiriyor, güncel ve popüler eserlerden klasik ve kült eserlere kadar her parçayı birlikte inceliyor, çalmaya çalışıyor ve yorumluyoruz.

Müzik kulübümüzde öğretilen enstrümanlar;

  • Gitar
  • Yan Flüt
  • Piyano
  • Keman
  • Çello
  • Bağlama
  • Mandolin

 

 

Başlangıcımız; mandolin.

Pelikan Kolejinde 3. Sınıfa gelmiş tüm öğrencilerimiz müzik eğitimine Mandolin ile başlar.

Bunun temel sebebi ise;

  • Parmak gelişimi 8-9 yaşında telli çalgılar çalmaya uygun hale gelir.
  • Telli çalgıların alt yapısını oluşturur.
  • Mandolin telli çalgılara yeni başlayanlar için öğrenme bakımından oldukça ideal bir enstrümandır. Mandolin çalmayı öğrenen bireyler diğer telli çalgıları rahatlıkla çalabilirler.

Kulüp harici okul saatleri içinde verdiğimiz müzik eğitimi haftalık 2 saattir. Bunun anlamı ise haftalık 2 saat müzik eğitimi almak demek, öğrencinin okul hayatı boyunca ekstra hiçbir kursa gitmeden bir enstrümanı çalmayı öğrenmesi demektir. Bu nedenle okulumuzda verdiğimiz müzik eğitim çok yönlü bir program içeriğine sahiptir. Öğrencilerimizin en az bir enstrümanı iyi derecede çalmalarını hedefliyor ve onları istedikleri alana yönelme konusunda destekliyoruz.

Öğrencilerimiz ilerleyen dönemlerde yukarıda belirtilen enstrümanlardan dilediğini seçerek Mandolin eğitiminden diğer enstrümana geçiş yapabilir. Lise öğrencilerimizin genel tercihi gitar olmakla birlikte kulüpte bu seçeneğini de yine farklı bir yönde kullanma hakkına sahiptir.

 

 

 

Orkestra

Pelikan Müzik Kulübü öğrencilerinin kurmuş oldukları orkestra, yıl boyu planlanan etkinliklerde aktif rol almayı görev edinir. Bu konumda öğrencilerimiz repertuar bilgilerinin dışında aynı zamanda toplu çalmada uyulacak olan kurallar ve iyi müzik yapma kriterlerini öğrenir. Bireysel müzik yeteneklerinin diğer arkadaşları ile birleşince oluşan ahenkli işlerin, öğrencilerimizde özgüven oluşturarak bir topluluğun parçası olmanın ne kadar önemli olduğunu hissettirir.

Yıl boyunca okul bünyemizde konser alanında, geleneksel müzik eğlencelerimizde, kulüp tanıtım günlerimizde, sokaklarda ve şehir etkinliklerinde konserler verir. Çeşitli etkinlikler öğrencilerimizin gelişimi için yapılır.

Sesinizin yüksekliği kendinize olan güvenden geçer, güven ise Pelikandan.