Kültür Edebiyat Kulübü

Okuyan, düşünen, dilini iyi kullanan, kültürünü tanıyan, tanıtan ve yaşatan nesiller yetiştirmek Pelikan Kolejinin temel amacıdır.

Pelikan Kültür Edebiyat Kulübü, “kültür bir milletin aynasıdır” anlayışı ile öğrencilerimizin kültürel unsurlarımızı yaşayarak öğrenmesi, dili etkili ve doğru kullanması adına aktiviteler yapmaktadır.

Kulübümüz, öğrencilerimizin nitelikli okuma becerisi kazanması adına öğrencilerimizin yıl içinde okuyacağı kitapları belirleyip yıllık bir plan dâhilinde bu kitapların okutulmasını sağlıyor. Kitap okuma aktiviteleri ve sınıf öğretmenlerimizin yapmış olduğu günlük takipler ile öğrencilerimizin düzenli okuma alışkanlığı kazanması hedefleniyor. Düzenli kitap okumaya başlayan öğrencilerimiz; okuduğunu daha iyi anlıyor, düşünme becerisi ve yorumlama yetisi kazanıyor, duygularını ve düşüncelerini etkili ifade edebilme becerilerini artırıyor. Okuma Atölyesi ile beraber edebi eserler üzerine ayrıntılı incelemeler yapılarak öğrencilerimizin bakış açılarında gelişim gözlemliyoruz. Kitap ile doğrudan kurulan bağı her yönden besleyerek güçlendiriyoruz. Aynı zamanda okuttuğumuz bu kitapların yazarları okulumuza getirtiliyor ve öğrencilerimiz yazar ile şöyleşi yapma şansı yakalıyor.

Aylık çıkarmakta olduğumuz okul dergileri ile öğrencilerimiz kendilerini ifade ediyor, duygu ve düşüncelerini paylaşıyor ve hiçbir öğretmenin desteği olmadan içeriklerini oluşturuyorlar. Böylece öğrencilerimiz deneyimleyerek ve yaşayarak öğrenme sağlıyor.

Bunların dışında Pelikan Kültür Edebiyat Kulübü, tiyatro gösterileri, sinema ve film eleştirileri yapmakta ve kültür gezileri düzenlemektedir. Bu kulüpte yapılan her aktivite, öğrencilerimizin kendi iç dünyaları ile dış dünyayı harmanlayarak ideal düzlemde kendilerine özel alan kurmalarını sağlamaktır.

Pelikan Kültür Edebiyat Kulübü olarak her gün düzenli olarak aynı saatte başlayan odaklanma, dikkat toplama ve zaman yönetimini öğreten etkinlikler düzenliyoruz. Ayrıca haftada iki akşam online olarak veli bilgilendirme çatısı altında “yaparak ve yaşatarak öğrenme eğitimi” veriyoruz.