Yabancı Dil Kulübü

Pelikan Yabancı Dil Kulübü olarak ana hedefimiz; öğrencilerimizin çift yabancı dili ileri seviyede öğrenmelerini ve konuşmalarını sağlamaktır. Okulumuzda ders saatleri içerisinde verdiğimiz çift yabancı dil eğitimini kulüp eğitimleri ile saatlerini artırarak katılım sağlamak, kendini okuma, yazma, konuşma ve dinleme becerilerinde geliştirmek isteyen tüm öğrencilerimize kapılarımızı açtık.

Pelikan Kolejinde anasınıfından liseye kadar tüm birimlerde İngilizce ve Almanca dersler verilmektedir. Öğrencilerimizin Avrupa ve ABD ülkelerinin dil ve kültür özelliklerini tanımasını ve bilgi edinmelerini istiyoruz. Bu nedenle okulumuzda verilen eğitim oldukça uzun saatlere sahip eğitimlerdir.

Öğrencilerimiz Almanca ve İngilizce dilini doğal ortamlarında zorlama ve ezbere dayalı olmadan eğitim almaktadır. Oyunlar geliştirme, şarkı söyleme, taklit etme, tiyatro yapma, kelime kartlarından destek alma ve proje yaratma gibi birçok aktiviteye sahip kulübümüzde bol bol pekiştirme yaparak öğrenme sağlanır. Kalıcı öğrenme gerçekleştirebilmek adına ilgilerini çekecek etkinlikler ile ders akışı yapılır. Çünkü biliyoruz ki yazarak öğrenme gerçek fakat konuşma odaklı interaktif çalışmalar öğrenme için daha gerçektir. Bu nedenle derslerde öğretilen konuların zihinde kalıcılığını arttırmak için o gün işlenen konu ile ilgili çeşitli etkinlikler yapıldıktan sonra kulüp eğitimlerine başlanır.

 

Kulübümüz her birim için farklı etkinlikler tasarlar. Özellikle lise kulübümüzde öğrencilerimizin seviyelerine uygun, film, şarkı ve dergi gibi unsurların sözel becerilerini geliştirmesi hedeflenir. Senaryosu öğrenciler tarafından yazılan tiyatrolar yapılır. Kitap ve film alıntıları üzerine eleştirel düşünceler geliştirilir. Kendilerini tanıtan videolar çekilir ve bazen de yaşadıkları hayatı anlatmaları istenir. Kısacası dili her anlamda kullanmak ve kelime dağarcıklarını geliştirmek için her ders farklı konular üzerine eğitim verilir.

Pelikan Koleji Gebze’de ilk olarak sosyal sorumluluk projesi kapsamında bir fikri hayata geçirmiştir. “Speaking Cafe” adı verdiğimiz öğrencilerimizin yurtdışından gelen öğrenciler ile bir arada oturup sohbet edebilecekleri ve arkadaşlık ilişkisi geliştirecekleri rahat bir ortam oluşturulmaktadır. Böylece öğrencilerimiz farklı kültürden bireyleri tanıyarak saygı, anlayış ve sevgiye bakış açıları gelişecektir. Birlikte molaya çıkma, kitap okuma etkinliği, oyun oynama ve sohbet etme aktivitelerini gerçekleştirerek hem aktif dinlenme sağlayacak hem de sosyalleşeceklerdir.