Sahne Sanatları Kulübü

Pelikan Koleji Sahne Sanatları Kulübü öğrencilerimiz bizler için birer hazinedir. Bu hazineyi aramak ve ortaya çıkarmak, her yönüyle gelişmelerini sağlamak, keşfetmek ve sizlerle paylaşmak kulübün temel amacıdır.

Yıl içinde en az bir oyun oynamak üzere performans hazırlayan öğrencilerimiz, oyuna baştan sona hakim olmayı öğreniyor. Konu seçimi, senaryo yazımı, kostüm ve dekor ayarlamaları, ses ve görüntü ayarı, müzik seçimi, oyuncu kadrosu elemeleri konusunda yöneticiliği tamamen onlara bırakıyoruz. Teori eğitimi temel baz alınarak oyuncu çalışmaları ile başlar. Sonrasında fiziksel aksiyon çalışmaları, mekan çalışması, pandomim, ses ve diyafram egzersizleri yaparak devamında partnerli güven alıştırmaları ve serbest doğaçlamaya geçerler. Öğrencilerimiz, sanatta yetenekten ziyade çalışmanın ve disiplinin önemini vurgulayarak emek verirler. Ortaya çıkan ürünü gördüklerinde heyecanlanır ve daha iyiye gelişmesi için her aşamayı baştan sonra yorumlarlar.

 

 

Sahne sanatlarının en önemli artısı yerden yüksek bir platformda, çocuğun seyircilere duygu aktarımını sözlü ya da beden diliyle sağlamasıdır. En önemli basamak sahneye çıkabilmektir. Hemen arkasından ifadelerini sahnede icra etmek ve sonrasında ise alkış almaktır. Alkış alarak sahneden inen bir çocuk, yaşamı boyunca sahne ile bağını koparamaz. Devamındaki her sahneye çıkışta öz güven gelişir ve öz güven gelişiminden sonraki her deneyimde de sergilenen ifadeler ve aktarımlar özgünleşir. Öz güvenli ve özgün davranışlar başarıya devamlılık katabilmek demektir. Bu şekilde elde edilen bir başarı emek demektir, mutluluk demektir.

Pelikan Koleji Sahne Sanatları Kulübü olarak özgür, öz güvenli ve özgün bir ifade sürecinin iç disiplinle desteklenmesi sonucu mutlu çocuklar yetiştiriyoruz. Bu anlamda her dönem sonunda öğrencimizin sahneye koyduğu tiyatrodan geleneksel dansa, müzikallere ve sokak gösterilerine kadar uzanan aktivite yelpazemizi velilerimizle ve sahne severlerimizle buluşturuyoruz. Bu anlamda Pelikan “Sahnenin Eğitici Okulu” rolünü başarılı bir şekilde ortaya koymaktadır.