NLP Eğitimi

Yedi yaşına kadar ailemizden aldığımız eğitimle davranışımızın yaklaşık %70’i şekillenir. Beynimizin pencerelerinden olan gözlerimizi hayata açtığımızda bilinçaltımız devrededir; ama bilincimiz mışıl mışıl uyumaktadır.

Yedi yaşında bilinç devreye girer ve bilincin devreye girmesiyle birlikte yargılama yeteneğimiz oluşmaya başlar. Tam da bu sıralarda eğitim- öğretim hayatımız başlar; fakat bilincimiz daha tam olarak gelişmediği için ipler hala bilinçaltının elindedir. O ne isterse onu yaparız çünkü dur durak bilmeyiz. Her istediğimizin olması için kimimiz ağlar, kimimiz küser, kimimiz sevimli olmaya, kimimiz inatlaşmaya başlarız. Yani anne ve babamızın olaylara karşı davranışlarını öğrenir onların nabzına göre şerbet veririz.

Kuralsız, disiplinsiz bir şekilde yetişen bilinçaltımızın öğrendikleri bilinçlendikçe işkenceye dönüşür. Söz dinlemez, kural tanımaz oluruz. Ayrıca bilincimiz bunların doğru olmadığını da bize duraksamadan söylemeye devam eder; fakat bilincin söylediklerini bilinçaltı doğruluğunu bilir ama ve uygulayamaz. Çünkü bilinçaltı disipline olmayı, kurallı olmayı öğrenememiştir. Yanlışların farkında olup doğrusunu yapamamak işkence haline dönüşür bizim için.

Kendimizi sevemeyiz. Başkalarına özeniriz. Kötü alışkanlıklar, kötü arkadaşlıklar ediniriz ve mutsuzuzdur. Çünkü doğru olanı bilir; fakat uygulamayı bilemeyiz. Tam bu noktada insana yardımcı olan iki yöntem vardır:

 

Pelikan NLP

“Pelikan NLP” ilk olarak Pelikan Eğitim Kurumları tarafından geliştirilen ve uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntem bilinç ve bilinçaltı arasında iletişimi kuvvetlendirdiği için öğrencide istendik yöndeki davranışları kısa sürede alışkanlık haline dönüştürür.

NLP eğitimi ile öğrencilerimiz kendilerini motive etmeyi, düşüncelerini sadeleştirmeyi ve dinginleştirmeyi, geçmiş ile olan negatif tutumlarını bırakmayı ve geleceği pozitif yönde tasarlamayı geniş bir yelpazede öğrenir.

Pelikan Eğitim Kurumları Kurucu Müdürü Gülay Körükmez, Bali, Endonezya’da uzman bireyler tarafından sertifikalı olarak eğitimlerini almış ve bu eğitimleri okulunda kendi öğrencilerine verebilmek için yeniden düzenlemiştir. Maksimum içeriği öğrencileri ile paylaşarak hem teorik hem de pratik olarak gösterirken gelecekte devam etmelerini sağlayacak ipuçlarını cömert bir şekilde verir. Bu eğitimler ders notlarına yansımaz ya da sınav ile ölçülemez. Tamamen öğrencilerimizi doğal ortamlarında sakinleşmelerini sağlar.

Metropollerin karışıklığı, gürültüsü, trafiği insan hayatını olumsuz yönde etkileyen en önemli etkenlerden biridir. Aynı zamanda düzensiz ve sağlıksız beslenme, rutinlerden şaşmış uyku saatleri ve çocuğun telefona bağlı yaşaması, çocuğun beynini karmakarışık yapar. Bu noktadan itibaren çocuğun bilinçaltı kirlenerek öğrenme zorluğu yaşamaya başlar. Endişeli, telaşlı, isteklerini mızmızlık yaparak elde etmeye çalışan ve yerinde duramayan bir birey haline dönüşür. Tüm bunların yanında güne “Olumlama” ile başlayan çocuğun zihni sakinleşir ve dinginleşir. Bu sayede çocuklar daha iyi düşünür ve konsantre olur.

Bu yöntemi uygulayan öğrencilerimizde gözle görülen değişimler nelerdir?

 • Sınav esnasında sakin olmayı ve mantıklı düşünmeyi öğrenir. Böylece sınavlarda heyecanını kontrol altına alarak stres yönetmeyi öğrenir.
 • Farklı bakış açısı kazanır.
 • Öz güven geliştirir.
 • Sorumlulukların farkına varır.
 • Kendisinin doğanın bir parçası olduğunu fark eder.
 • Karşı tarafı dinlemeyi öğrenir ve arkadaşlık ilişkileri güçlenir.
 • Hayata pozitif bakmayı, hayatın güzelliklerini görmeyi öğrenir.
 • Nerede ve nasıl hareket etmesi gerektiğini öğrenir.
 • Kendisine saygı duymayı öğrenir. Böylece tüm canlılara saygı duyar.
 • Canlılara değer vermeyi öğrenir.
 • Sürdürülebilirliği öğrenir ve hayatın amacını keşfeder.

Pelikan NLP Çivitleme

Yaşam yolculuğunuzda kendi değerinizi fark edip hedeflerinizi bu yönde ilerlettiğiniz takdirde yolculuğunuz anlam kazanacak.

Bazen bilinçaltımızda sakladığımız bazen de hep aklımızın bir köşesinde duran ama unutmak istediğimiz, geçmişten kalan olumsuz izlerimiz mevcuttur. Bu izler geleceğimize de olumsuz yön verebilir. Unutmamak gerekir ki gelecek geçmişin henüz yaşanmamış uzantısıdır. Geçmişte yaşadığımız her mutsuzluk gelecekte olacağımız umutsuz insanı yaratır. “Pelikan NLP Çivitleme” yöntemi bireyin zorlandığı bir konuda oluşturduğu negatif duyguyu bulmasını ve yok etmesini sağlar. Kısacası korkuları, fobileri, önyargıları ortadan kaldırır. Bilinçaltının yeniden şekillenmesini sağlar. Bu konumda hedefimiz, kendimizi ışıklı yollara atıp değişen ve zorlaşan dünyada kendimizi ve çevremizi daha iyi tanımamızı ve anlamlandırmamızı sağlamaktır.