Kahramanımız

GÜLAY KÖRÜKMEZ

PELİKAN EĞİTİM KURUMLARI KURUCU MÜDÜR

1969 yılında Malatya’da öğretmen çocuğu olarak hayata merhaba diyen Gülay Körükmez, ilk ve ortaokulu köyde tamamlamıştır. Lise öğrenimini Sivas Gazi Lisesi’nde yatılı olarak bitirdikten sonra Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Bölümünden 1995 yıllında mezun olmuştur.

Sektörde kendi mesleğini icra etmesine rağmen her zaman idealinde öğretmen olmak isteyen Körükmez, 1997 yılında Darıca İlköğretimde ücretli İngilizce öğretmeni olarak çalışmaya başlamış ve hayalini gerçekleştirmek için hayatının akışını değiştirmiştir. Uzun yıllar hem kimya hem öğretmenliği bir arada yürüterek ideal yaşam dünyasında kendi zeminini hazırlamıştır.

1998 yılında bir karar veren Körükmez, kimya sektörünü hayatından tamamen çıkarıp eğitim dünyasına geçiş yapmış ve Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesinde “Pedogojik Formasyon Sertifika Programı”nı tamamlamıştır. Bu programdan sonra yine aynı yıl Gebze ve Darıca’nın ilk etüt merkezini Darıca’da kurmuştur.

Öğretmen olmaya karar veren Gülay Körükmez, öğretmenlik mesleğinin özünü babasının “aman ha kızım, bir çocuğun vebalini sakın alma, dikkat et!” sözleriyle öğrenmiş ve idealistliğini bu şekilde kazanmıştır. “Unutma, evin yolunu bulan çocuk her şeyi öğrenir. Yeter ki emek ver, çabala!” diyen babası, Körükmez’e vazgeçmemeyi ve her çocuğun eğitilip başarılı hale getirileceğini öğrenmiş ve çevresine de öğretmek için 2009 yılında Gebze Pelikan Etüt Eğitim Merkezini Gebze’de açmıştır.

 

2012 yılında Singapur’a giderek 3G Abaküs Mental Aritmetik kurucusu Mdm Chee Geok Hwa ‘dan eğitim alarak 3G Abaküs Mental Aritmetik Türkiye Distribütörü olmuştur. Böylelikle Pelikan Eğitim Kurumları çatısı altında Ritmik Abaküs eğitimi vermeye başlamış ve öğrencilerinin matematik alt yapı sorununu ortadan kaldırmıştır.

2013 yılında Beyaz Pelikan Yayınevini kurmuştur.

2014 yılında Dünyada ilk kez “Abaküsle Ritmik Sayma” yöntemini bulmuştur. Bir adet Pelikan Abaküs ve 9 kitaptan oluşan matematik setini çıkararak eğitim dünyasına armağan etmiştir.

2015 yılında Gebze Pelikan Etüt Eğitim Merkezini Özel Pelikan Ortaokuluna dönüştürerek verimli eğitim bekleyen Gebze halkına ve idealist öğretmenlere kapısını açmıştır.

 

2016 yılında Körükmez, NLP Eğitimi alarak stresle başa çıkma, kaygı azaltma, motivasyon kaybını kontrol etme, pozitif düşünme, düşüncelerini sadeleştirme ve geleceği tasarlamaya kadar geniş yelpazede kendisini geliştirmiştir. Bu eğitimi “Pelikan NLP Olumlama” yöntemlerini oluşturmaya başlamıştır.

2017 yılında Özel Pelikan Etüt Eğitim Merkezini Özel Pelikan Kişisel Gelişim Merkezine dönüştürmüştür.

2018 yılında “Pelikan NLP Çivitleme” yöntemini oluşturmuş ve Pelikan Eğitim Kurumlarında ders olarak tüm birimlerde işlenmeye başlamıştır.

2019-2020 yılları arasında Bali, Endonezya’ya giderek orada İleri Seviye NLP sertifikalı eğitimini almış ve okulda geliştirmiş olduğu bu eğitimin ufkunu genişletmiştir.

2021 yılında Covid-19 salgınından kaynaklı okullarda yüz yüze eğitime ara verildiği sırada ritmik abaküs ile ilgili eğitimleri almaya devam ederek okulda ders içeriklerini genişletmiştir.