Matematik Kulübü

Pelikan Koleji Matematik Kulübü, öğrencilerimizin sağ ve sol beyin loblarını birlikte kullanarak mantıksal ve pratik düşünmelerini sağlamak amacı ile kurulmuştur. Kulübümüzde dünyada ilk kez ritmik abaküsle ritmik sayma yapılmaktadır. Sadece Pelikan Kolejine ait olan her birimde ders olarak işlenen Ritmik Abaküs başka hiçbir okulda eğitimi verilmemektedir. Bu yöntem sayesinde kulübümüze katılan öğrencilerimiz sayılar arasında bulunan ritmik ilişkiyi kolay keşfeder ve matematik dersine ilgileri artar.

Matematik denildiği anda öğrencilerin zihinlerinde olumsuz bir algı oluşur fakat Pelikan Matematik Kulübü bu algıyı tamamen ortadan kaldırır. Bunun temel sebebi ise eğitim sistemimizde disiplinin içine biraz eğlence katmakta yatar. Bu sayede öğrencilerimiz eğlenceli matematik kulübünde birçok öğrencinin sıkıcı ve zor bulduğu matematiğin aslında ne kadar keyif verici ve şaşırtıcı bir dünyası olduğunu keşfeder.

Peki, bu keşiflerde neler yapıyoruz?

Ritmik abaküs öğrenerek ilk etapta matematiği somutlaştırıyoruz. Dört işlem becerisi kazandıktan sonra çeşitli yöntemlerle pratik haline getirmeyi ve hızlanmayı öğreniyoruz. Strateji gerektiren oyunlar oynuyor, matematik dünyası bilim insanları ve önemli günler ile ilgili etkinlikler düzenliyor farklı kaynakların matematik, mantık ve zeka sorularını çözüyoruz. Öğrencilerimizin ve hatta bizim de en sevdiğimiz aktivite ise; Pi Günü Kutlaması. Kendi matematik dünyamızı yansıtacak etkinlikler düzenliyoruz.

Elbette ki tüm bunların dışında yılda iki kez olmak üzere matematik kampı düzenleyerek öğrencilerimizin arkadaşlık ilişkilerini güçlendiriyor ve bol bol pratik yapıyoruz. Bu kamplarda günlük rutinlerimiz mevcut olmakla birlikte sabah kalkma ve yatma saatlerimiz dahi belirlidir. Gün içerisinde her saatimiz dolu dolu geçmektedir. Bu sayede hem tam konsantre bir şekilde ders çalışıp soru çözerek hem de keyifli vakit geçirerek kampımızı tamamlıyoruz.  Matematik kamplarının öğrenciye ve öğretmene faydaları saymakla bitmez. Öğrenci öğretmenlerini daha iyi tanır ve önyargılarından kurtulur. Öğrenci – öğrenci arkadaşlık ilişkisi gelişerek yardımlaşmayı ve paylaşmayı öğrenir. Öğrencilerimizin matematiğe karşı olumlu yönde bakış açısı değişir.

Pelikan Kolejinin bir diğer ayrıcalığı ise her hafta cumartesi günleri Cumartesi Matematik Kampı düzenleyerek sorumlu öğretmen gözetiminde o hafta çözdükleri sorular ile ilgili arkadaşlarıyla toplantı yapıyorlar. Örneğin; öğrencilerimizin yanlışları, boş bıraktıkları ya da anlamadıkları sorular varsa arkadaşlarına anlatarak birbirlerine yardım ediyor ve kendilerini ifade etme becerilerini geliştiriyorlar.