Lisede Pelikan’ı Tercih Eden Çıtayı Yükseltiyor

Lise eğitimi için Özel Pelikan’ı tercih eden öğrenciler çıtayı yükseltti. LGS’de elde ettikleri yüzdelik dilim ile YKS 2022’de yerleştiği sıralama karşılaştırıldığında Pelikan Fen ve Anadolu Lisesi öğrencilerinin %85’i rekor artış göstermiştir.

 

Gebze’nin köklü eğitim kurumlarından Özel Pelikan Koleji çatısındaki Özel Pelikan Fen ve Anadolu Lisesi, 2021-2022 eğitim-öğretim dönemini önemli bir başarıya imza atarak geride bıraktı. Lise eğitimi için Pelikan’ı tercih eden öğrenciler -Yükseköğretim Kurumları Sınavı – YKS’de, ortaokulda girdikleri -Liselere Giriş Sistemi Sınavı – LGS’nin üzerinde dereceler edindi. Öğrencilerin LGS’de girdiği yüzdelik dilim ile YKS’de yerleştiği sıralama karşılaştırıldığında, liseye Özel Pelikan Fen ve Anadolu Lisesi’nde başlayıp tamamlayan öğrencilerin % 85’inde başarı artışı görüldü.

 

Caner CÜCE: LGS’de yüzde 8, YKS’de yüzde 0.09

Sıla UYSAL: LGS’de yüzde 13.9, YKS’de yüzde 1.07

Efecan IŞIK: LGS’de yüzde 19.6, YKS’de yüzde 1.95

Aslı Ceren AKSU: LGS’de yüzde 13, YKS’de yüzde 2.67

Elif AYTAN: LGS’de yüzde 13, YKS’de yüzde 2.67

Arda MERİÇ: LGS’de yüzde 33, TYT’de yüzde 7.82

Fatma TAŞDEMİR: LGS’de yüzde 18, YKS’de yüzde 8.22

Pelin Doğa GÜLMEZ: LGS’de yüzde 27, YKS’de yüzde 8.61

Özkan KIZILTOPRAK: LGS’de yüzde 38, YKS’de yüzde 20.42

 

Özel Pelikan Koleji kurucusu Gülay Körükmez ve Özel Pelikan Anadolu Lisesi Müdürü Yusuf Kılıçarslan ile edinilen bu başarının nedenlerini ve Özel Pelikan Koleji’nin eğitim modelini görüştük.

Gülay Körükmez bu başarıda en önemli etkenin liseye Pelikan’da başlayıp bitirmek olduğunu kaydetti. Körükmez, “Yaptığımız en iyi icraat 9. sınıftan itibaren eğitime aldığımız öğrenciye Pelikan Eğitim Sistemimiz olan PES21’i uygulamaktır. Bu modele göre 9. sınıftan itibaren TYT çalışmalarına başlıyoruz. Öğrencimiz 11. sınıfa geldiğinde YKS temposuna başlar ve tüm konuları bitirir. 12. sınıfta konu eksikleri tamamlanır. Böylece YKS’ye hazır hale gelir. Yani son sınıfa başlayanlar mezuna kalan öğrenci bilgi birikimine sahip olmuş gibi başlar.” dedi.

Özel Pelikan Anadolu Lisesi Müdürü Yusuf Kılıçarslan ise başarıda bir diğer önemli etkenin sınav anının zihin ve beden kontrolu olduğunu belirtti. Kılıçarslan; “ Bu kontrolleri PES21’i günlük öğrencilerimize uygulatarak beden ve zihinlerini eğittik. Ayrıca sosyal aktivitelerle öğrencilirimiz ile iletişimizi güçlendirdik. Kamp, tiyatro çalışmaları, doğa yürüyüşü, müzik grupları, proje yarışmalarına katılım, münazaralar, üniversite gezileri gibi etkinliklerin öğrencilerin gerek eğitim süreci gerekse sınavlardaki başarısını arttırdı.” dedi.

Özel Pelikan Fen ve Anadolu Lisesi, 2021-2022 eğitim öğretim döneminde liseler arası bilgi yarışmasında Gebze ikinciliğini edinerek önemli bir başarıya da imza attı. Özel Pelikan Fen ve Anadolu Lisesi öğrencileri “Neden Pelikan’ı tercih ettiniz?” sorusuna cevap olarak “Pes21 ile pes etmemize izin verilmiyor”, “Güvenilir ortam ve arkadaşlık”, “Ders çalışma alışkanlığı kazandırma”, “Sınava odaklanma” gibi yanıtlarla da edinilen başarının nedenlerine dair ipuçları verdi.

İnsan Odaklı Tasarım Sürecı̇

TASARIM SÜRECİ Çalışmalarımızın temelinde Stanford Üniversitesi D.Okulunda geliştirilen yaratıcı bir problem çözme ve inovasyon keşif süreci olan tasarım odaklı düşünme yer almaktadır. Tasarım odaklı düşünmeyi