Pelikan’da Görsel sanatlar

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter

Sanat insan zekasının doğayı işlemesi, kendi amaçlarına göre onu etkilemesidir.

İlk çağlardan beri insan güzel sanatların tümünü, kendini ve ait olduğu toplumu geliştirme, zenginleştirme ve güçlendirme yolunda vazgeçilmez bir etkinlik olarak görülmüştür. Sanat eseri sayesinde insan bulunduğu çevreyi algılar, çevresini farklı bir gözle bakmayı ve bu bakışla eyleme geçmeyi öğrenir.

Kişiliklerinin gelişiminde önemli rol oynar: duyan, düşünen, yaratan, soyut kavramları daha kolay algılama, insanlara hoşgörü ile bakabilme, belirli bir güzellik anlayışına ulaşmak sanatın insan üzerinde yaptığı katkılardan bazılarıdır.

Görsel sanatlar dersimde İlkokul öğrencilerimiz ile çizgi çalışması ve sihirli renkler ile ilgili çalışmalar ile başladık. Ortaokul binamızda küçüklerde kendi sokaklarını çizip elişi kağıdı ile tamamladılar, tamamlama çalışması ve pastel boya tekniğini anlatarak çalışmalar yaptık. 29 Ekim Cumhuriyet bayramı için resim yarışması yapıldı ve derece alan öğrencimiz ortaokul binamızın duvarına çizip boyamasını da kendisi yapıcak . Kendi tişörtlerinin tasarımını çizip ve boyadılar. Bunun ile birlikte kendi tişörtlerini yapmış oldular. Yağlı boya ve akrilik boya tekniği anlatıldı ünlü ressamların röprodüksiyonlarını akrilik boya ile boyadılar. Lise binamızda da akrilik boya tekniği anlatıldı ve ünlü ressamların ( Türk ressamlar ve Yabancı ressamlar)röprodüksiyonları yaptırıldı ve dönem sonuna kadarda akrilik boyamaya devam edilecek. Ayrıca 2. Röprodüksiyon çalışmalarını kendi istedikleri renklerde boyaya bilecekler.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Çocuk ve Oyun

Oyun ,  insanın var oluşundan bu yana tüm zamanlarda ve her kültürde olağan eylemin adıdır . Çocuk gerçek dünyaya giden yolda ilk adımını oyunla atar.

Kahvaltı ve Çocuk

Kahvaltının önemi ile ilgili yapılan bir çok araştırmada, kahvaltı yapan çocukların odaklanma, kavrama ve sosyalleşme gibi becerilerinin diğer çocuklardan daha aktif olduğunu göstermektedir . Çocukların