Pelikan’da Görsel sanatlar

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter

Sanat insan zekasının doğayı işlemesi, kendi amaçlarına göre onu etkilemesidir.

İlk çağlardan beri insan güzel sanatların tümünü, kendini ve ait olduğu toplumu geliştirme, zenginleştirme ve güçlendirme yolunda vazgeçilmez bir etkinlik olarak görülmüştür. Sanat eseri sayesinde insan bulunduğu çevreyi algılar, çevresini farklı bir gözle bakmayı ve bu bakışla eyleme geçmeyi öğrenir.

Kişiliklerinin gelişiminde önemli rol oynar: duyan, düşünen, yaratan, soyut kavramları daha kolay algılama, insanlara hoşgörü ile bakabilme, belirli bir güzellik anlayışına ulaşmak sanatın insan üzerinde yaptığı katkılardan bazılarıdır.

Görsel sanatlar dersimde İlkokul öğrencilerimiz ile çizgi çalışması ve sihirli renkler ile ilgili çalışmalar ile başladık. Ortaokul binamızda küçüklerde kendi sokaklarını çizip elişi kağıdı ile tamamladılar, tamamlama çalışması ve pastel boya tekniğini anlatarak çalışmalar yaptık. 29 Ekim Cumhuriyet bayramı için resim yarışması yapıldı ve derece alan öğrencimiz ortaokul binamızın duvarına çizip boyamasını da kendisi yapıcak . Kendi tişörtlerinin tasarımını çizip ve boyadılar. Bunun ile birlikte kendi tişörtlerini yapmış oldular. Yağlı boya ve akrilik boya tekniği anlatıldı ünlü ressamların röprodüksiyonlarını akrilik boya ile boyadılar. Lise binamızda da akrilik boya tekniği anlatıldı ve ünlü ressamların ( Türk ressamlar ve Yabancı ressamlar)röprodüksiyonları yaptırıldı ve dönem sonuna kadarda akrilik boyamaya devam edilecek. Ayrıca 2. Röprodüksiyon çalışmalarını kendi istedikleri renklerde boyaya bilecekler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Proje Sınıfından Fen Lisesine

Özel Pelikan Koleji Kurucu Müdürü Gülay Körükmez, Özel Pelikan Ortakolu’nda LGS’de büyük başarılar kazandıklarını belirterek, “Pelikan ailesi olarak, öğrencilerimizin her yönüyle gelişmelerini desteklemeye devam edeceğiz”

Çocuk ve Ödül

Anne- babaların ve eğitimcilerin çocukları eğitirken kullandığı yöntemlerden biri ödüldür.  Ödül iyi bir şey gibi gözükse de doğru kullanılmadığında çocuklara zarar verebilmektedir. Bu nedenle ebeveynler