Öğrencilerin Fen Bilimleri Soruları Karşı Ön Yargılı Davranmaları

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter

Öğrenciler genel olarak soruları çözme konusunda zorlanıyorlar. Genel olarak tüm öğrencilerin kitap okuma konusunda sorunları var. Kimileri hiç kitap okumuyor, kimleri ise yarım yamalak okuyor. Kitap okuyan öğrencilerde basit ve sade kitap okumayı sevıyorlar. Bu tarz kitaplarda öğrencilere hiç bir şey katmıyor. Ama dünya klasiklerini okuyan öğrencilerin sayısı çok azdır. Dünya klasiklerinde hem düzgün konular ele alınıyor, hemde kelime dağarcığı oldukça fazladır. Buda öğrencileri  kelime haznesini artırmaktadır.

Kitap okumayı sevmeyen öğrencilerin sayısı oldukça fazladır, bu durumda sınavda ya da denemelerde karşına çıkacak soruları çözerken ya soruyu eksik okuyacaklardır ya da yanlış okucaklar. Dolayısıyla soruyu yanlış çözeceklerdir. Bir başka sorunda öğrencilerin kitap okumadıkları için okuduklarını kolaylıkla anlayamamaktadırlar.

Yeni sınav sistemi öğrencilerin okuduklarını anlamalarını, onları yorumlayıp değerlendırmelerini hatta sentez yapmalarını istemektedir. Bununla beraberde tabiki öğrencilerin hızlarını ölçmektedir.  Yeni sınav sistemine göre Fen Bilimleri soruları artık eskisi gibi direk bilgi soruları yoktur. Öğrencilerden konu hakkında bilgi sahibi olmaları istenmektedir. Bununla beraberde o bilgileri kullanarak bir durum karşısında yorumlamalarını değerlendırmelerini, sebep sonuç ilişkisi kurarak bir karara varmaklarını istemektedir. Şimdi kitap okumayı sevmeyen bir öğrenci ya da kitap okuma konusunda eksikleri olan öğrencilerin karşısına uzun sorular gelince öğrencilerin bu soruların zor olacağını düşünmelerıne kapılmaktadır. Ama o soruları düzgünce okumuş olsalar o soruların ne kadar basit olduklarını kendileri bile farketmiş olacaklar. Çünkü böyle tarz soruların sorular uzun olmakla beraber sorunun cevabı hakkında bilgileri de sorunun içerisinde gizlemektedir. Öğrencilerin bu ön yargılarını yıkmaları gerekmektedır. Ama bununla beraber düzenli bir şekilde kitap okumaları da bu işin temellerındendir.

Pelikan Ortaokulu olarak öğrenciler için ilk olarak öğrencilere hızlı okuma ile öğrencilerin dikkatlerini toplarak sorulara odaklanması sağlanmaktadır. Düzenli olarak kitap okumaları sağlanıyor. Kitaplarda öğrencilerin sevecekleri tarzda seçilerek sürekli olarak devam etmektedir. Bu şekilde oldukça öğrencilerin karşılarına uzun uza sorular geldiklerinde onlar kaçmak yerine o soruları bir kez dahi olsa okuyup çözmek için uğraşmaktadırlar. Bu durum bu şekilde devam ettiği sürece öğrencilerin uzun sorular karşısında artık ön yargılı bir şekilde davranmayıp soruları çözmek için çaba harcadıkları görülecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Çocuk ve Oyun

Oyun ,  insanın var oluşundan bu yana tüm zamanlarda ve her kültürde olağan eylemin adıdır . Çocuk gerçek dünyaya giden yolda ilk adımını oyunla atar.

Kahvaltı ve Çocuk

Kahvaltının önemi ile ilgili yapılan bir çok araştırmada, kahvaltı yapan çocukların odaklanma, kavrama ve sosyalleşme gibi becerilerinin diğer çocuklardan daha aktif olduğunu göstermektedir . Çocukların

Kitap Okuma Nasıl Sevdirilir?

KİTAP okumak çocuklarda, kelime hazinesinin gelişimi, dil gelişimi, muhakeme becerileri, algı ve odaklanma becerilerinin artması, dinleme ve konuşma becerileri, genel kültür, hayal gücünün artması, yaratıcılığın desteklenmesi,