Beynimizin pencerelerinden  olan gözlerimizi hayata açtığımızda bilinçaltımız devrededir ; ama bilincimiz mışıl mışıl uyumaktadır. Bilinçaltımız genlerimiz doğrultusunda hareket eder. Yedi yaşına kadar ailemizden aldığımız eğitimle davranışımızın yaklaşık %70’i şekillenir. Yedi yaşında bilinç devreye girer. Bilincin devreye girmesiyle birlikte yargılama yeteneğimiz oluşmaya başlar. Tam da bu sıralarda eğitim- öğretim hayatımız başlar; fakat bilincimiz daha tam olarak gelişmediği için ipler hala bilinçaltının elindedir. O ne isterse onu yaparız. Dur durak bilmeyiz. Her istediğimizin olması için kimimiz ağlar, kimimiz küser, kimimiz sevimli olmaya, kimimiz inatlaşmaya başlarız. Yani anne ve babamızın olaylara karşı davranışlarını öğrenir onların nabzına göre şerbet veririz. Kuralsız, disiplinsiz bir şekilde yetişen bilinçaltımızın öğrendikleri bilinçlendikçe işkenceye dönüşür. Söz dinlemez, kural tanımaz oluruz. Ayrıca bilincimiz bunların doğru olmadığını da bize duraksamadan söylemeye devam eder. Bilincin söylediklerini bilinçaltı kabul ederiz ve uygulayamayız. Çünkü bilinçaltı disipline olmayı, kurallı olmayı öğrenememiştir. Yanlışların farkında olup doğrusunu yapamamak işkence haline dönüşür bizim için. Kendimizi sevemeyiz. Başkalarına özeniriz. Kötü alışkanlıklar, kötü arkadaşlıklar ediniriz ve mutsuzuzdur. Çünkü doğru olanı bilir; fakat uygulamayı bilmeyiz. Tam bu noktada insana yardımcı olan yöntemlerden biri :

Pelikan NLP Olumla

“Pelikan NLP Olumlama”  ilk olarak Pelikan Eğitim Kurumları tarafından geliştirilen, uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntem bilinç ve bilinçaltı arasında iletişimi kuvvetlendirdiği için kişiye nerede ve nasıl hareket etmesi gerektiğini öğretir.  Yöntemi uygulayan birey zorluklar karşısında sakin olmayı ve mantıklı düşünmeyi öğrenir. Bu sistem uygulayan kişiye farklı bakış acısı kazandırarak öz güven geliştirmesini öğretir. Birey sorumluluklarının farkına varırken gerekeni yapmaktan keyif alır. Ayrıca hayata pozitif bakmayı, hayatın güzelliklerini görmeyi öğrenir. Anaokulundan lisemize kadar tüm okullarımızda günlük on beşer dakika Pelikan NLP Olumlama yapıp öğrencilerimizin hayata daha farklı bakış açıları ile bakmalarını sağlıyoruz.

Değerler Eğitiminin Sınavı

Her yıl Ramazan ayı geldiğinde, toplumumuzda dayanışma ve yardımlaşma duyguları pekişir. İnsanların kendini iyi ve huzurlu hissetmesini sağlayan bu manevi ay, özellikle değerler eğitiminin bir

Cambridge Okulları: Eğitimde Kalitenin İzinde

Günümüzde eğitim, bireylerin ve toplumların gelişimi için kritik bir rol oynamaktadır. Eğitim kurumlarının kalitesi, öğrencilerin akademik başarısı, kişisel gelişimi ve gelecekteki kariyerleri üzerinde derin etkilere

Sınavlara Hazırlıkta Davranış Eğitimi

Sınav dönemleri, öğrenciler için hem heyecan verici hem de zorlayıcı bir süreçtir. Başarılı olmak için sadece bilgi değil, aynı zamanda doğru davranışları sergilemek de önemlidir.