Beynimizin pencerelerinden  olan gözlerimizi hayata açtığımızda bilinçaltımız devrededir ; ama bilincimiz mışıl mışıl uyumaktadır. Bilinçaltımız genlerimiz doğrultusunda hareket eder. Yedi yaşına kadar ailemizden aldığımız eğitimle davranışımızın yaklaşık %70’i şekillenir. Yedi yaşında bilinç devreye girer. Bilincin devreye girmesiyle birlikte yargılama yeteneğimiz oluşmaya başlar. Tam da bu sıralarda eğitim- öğretim hayatımız başlar; fakat bilincimiz daha tam olarak gelişmediği için ipler hala bilinçaltının elindedir. O ne isterse onu yaparız. Dur durak bilmeyiz. Her istediğimizin olması için kimimiz ağlar, kimimiz küser, kimimiz sevimli olmaya, kimimiz inatlaşmaya başlarız. Yani anne ve babamızın olaylara karşı davranışlarını öğrenir onların nabzına göre şerbet veririz. Kuralsız, disiplinsiz bir şekilde yetişen bilinçaltımızın öğrendikleri bilinçlendikçe işkenceye dönüşür. Söz dinlemez, kural tanımaz oluruz. Ayrıca bilincimiz bunların doğru olmadığını da bize duraksamadan söylemeye devam eder. Bilincin söylediklerini bilinçaltı kabul ederiz ve uygulayamayız. Çünkü bilinçaltı disipline olmayı, kurallı olmayı öğrenememiştir. Yanlışların farkında olup doğrusunu yapamamak işkence haline dönüşür bizim için. Kendimizi sevemeyiz. Başkalarına özeniriz. Kötü alışkanlıklar, kötü arkadaşlıklar ediniriz ve mutsuzuzdur. Çünkü doğru olanı bilir; fakat uygulamayı bilmeyiz. Tam bu noktada insana yardımcı olan yöntemlerden biri :

Pelikan NLP Olumla

“Pelikan NLP Olumlama”  ilk olarak Pelikan Eğitim Kurumları tarafından geliştirilen, uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntem bilinç ve bilinçaltı arasında iletişimi kuvvetlendirdiği için kişiye nerede ve nasıl hareket etmesi gerektiğini öğretir.  Yöntemi uygulayan birey zorluklar karşısında sakin olmayı ve mantıklı düşünmeyi öğrenir. Bu sistem uygulayan kişiye farklı bakış acısı kazandırarak öz güven geliştirmesini öğretir. Birey sorumluluklarının farkına varırken gerekeni yapmaktan keyif alır. Ayrıca hayata pozitif bakmayı, hayatın güzelliklerini görmeyi öğrenir. Anaokulundan lisemize kadar tüm okullarımızda günlük on beşer dakika Pelikan NLP Olumlama yapıp öğrencilerimizin hayata daha farklı bakış açıları ile bakmalarını sağlıyoruz.

İnsan Odaklı Tasarım Sürecı̇

TASARIM SÜRECİ Çalışmalarımızın temelinde Stanford Üniversitesi D.Okulunda geliştirilen yaratıcı bir problem çözme ve inovasyon keşif süreci olan tasarım odaklı düşünme yer almaktadır. Tasarım odaklı düşünmeyi